Sudan’ın çeşitli bölgeleri kıtlık riskiyle karşı karşıya

Küresel açlık gözlemcisinin yaptığı açıklamada geçen yıl Nisan ayında askeri gruplar arasında başlayan çatışmanın daha da artması sebebiyle Sudan’ın 14 bölgesinde büyük bir kıtlık ihtimalinin bulunduğu ifadelerine yer verdi.

IPC’DEN AÇIKLAMA

Perşembe günü Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması’ndan (IPC) yapılan bir güncellemeye göre tehlike altında olan bölgeler başkent Hartum’un bazı kısımlarını, Darfur ve Kordofan bölgelerini ve El Gezira eyaletini içeriyor.


‘FELAKETLE KARŞI KARŞIYA’

Daha önce de bildirildiği gibi Sudan’da yaklaşık 755.000 kişi aşırı açlığın en şiddetli seviyesi olan “felaketle” karşı karşıya. Güncellemeye göre toplamda 8,5 milyon insan (nüfusun yüzde 18’i) akut yetersiz beslenme ve ölümle sonuçlanabilecek veya acil durumla baş etme stratejileri gerektirebilecek gıda kıtlığıyla karşı karşıya.

ÇATIŞMANIN İSTENMEYEN SONUÇLARI

Sudan ordusu ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasındaki çatışma, 14 aydan uzun bir süre önce başkentte patlak verdi ve hızla ülkenin diğer bölgelerine yayıldı.

Bu olay, Darfur’un batı bölgesinde etnik temelli şiddet dalgalarını tetikledi, dünyanın en büyük ülke içinde yerinden edilme krizine neden oldu ve ülkenin kontrolünün rakip kamplar arasında bölünmesine neden oldu.

EN KÖTÜ SENARYO

IPC, BM kuruluşlarını, ulusal hükümetleri ve yardım gruplarını içeren ve gıda krizlerine ilişkin uluslararası kabul görmüş değerlendirmeler üreten bir işbirliğidir.

En uç uyarısı, felaket ve ardından kıtlık olmak üzere iki düzeyi olan beşinci aşamadır. IPC, Perşembe günü yayınlanan değerlendirmesinin, en kötü senaryoya göre 14 bölgede kıtlığın makul olasılıkla ortaya çıkabileceği anlamına geldiğini söyledi.

KITLIK

Bir bölgedeki nüfusun en az yüzde 20’si aşırı gıda kıtlığı çekiyorsa, çocukların en az yüzde 30’u akut yetersiz besleniyorsa ve her gün her 10.000 kişiden ikisi açlıktan, yetersiz beslenmeden ve hastalıktan ölüyorsa kıtlık ilan edilebilir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir