iOS 18 için Google Gemini ve Diğer Yapay Zeka Modelleri de Eklenebilir

Apple, WWDC 2024 geliştirici etkinliğinde Apple Intelligence adlı kişisel akıllı teknoloji sistemi için OpenAI ile ortaklık kurduğunu resmi olarak duyurdu. Kişisel akıllı teknoloji sisteminin bir parçası olarak ilgili durumlarda daha iyi yanıtlar sağlamak için Siri’nin iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’da ChatGPT’ye doğrudan erişmesine olanak tanınıyor.

Ek olarak, Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, WWDC 2024 sonrasında verdiği demeçte Apple Intelligence’ın geliştikçe şirketin eninde sonunda kullanıcılarına farklı yapay zeka modelleri arasında seçim hakkı vermek istediğini açıkladı ve Google Gemini’nin de bir seçenek olabileceğini öne sürdü.

Federighi, “Eninde sonunda insanların kullanmak istedikleri belirli modelleri tercih edeceğini düşünüyoruz, belki yaratıcı yazarlık için harika olan ya da kodlama için tercih edecekleri bir model. Belki gelecekte Google Gemini. Yani şu anda açıklanacak bir şey yok ama bizim yönümüz bu.” ifadelerini kullandı.

Apple Intelligence özellikleri, iOS 18’in ilk beta sürümünde yer almıyor. Bunun yerine iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’nın bir parçası olarak bu sonbaharda ABD İngilizcesi dilinde beta sürümüyle kullanıma sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir